Kapat

BAŞKANDAN MESAJ

NİĞDE OSB WEB SAYFASINA HOŞ GELDİNİZ

Zengin tarihe, kültürel değerlere ve doğal zenginliklere sahip Niğde, İç Anadolu'nun gözde şehirlerindendir. Geçmişte değişik medeniyetlere ev sahipliği yapan Niğde sanayi kenti olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Eğitim düzeyi yüksek, asayiş sorunu olmayan, yaşam şartları kolay ve ucuz olan Niğde, yakın gelecekte başta sanayii olmak üzere, üniversitesi, turizmi ve tarımı ile Türkiye'nin önde gelen illeri arasına girmeye adaydır.

Niğde-Bor Karayolu üzerinde il merkezine 7 km, Bor ilçe merkezine 6 km uzaklıkta yer alan Niğde Organize Sanayi Bölgesi 420 hektar alan üzerinde sanayicilere hizmet vermektedir. Niğde OSB genişleme çalışmaları devam etmektedir. Niğde OSB'yi tanımak ve Niğde OSB'de yatırım yapmanın avantajlarını görmek için "Kurumsal" menüsüne göz atınız.

Yatırım yapmayı düşünen girişimcileri Niğde Organize Sanayi Bölgesi'nde yatırım yapmaya davet ediyoruz.

 

Mustafa ALTUNBAŞ
Yönetim Kurulu Başkanı

Kapat

BELGE & DOKÜMANLAR

YAPI RUHSATI

YAPI KULLANMA İZNİ

İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATI

Close

AÇIK İŞ İLANLARI

Niğde OSB de faaliyet gösteren firmalarımızın vasıflı-vasıfsız eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla hizmet vermektedir.


NİĞDE OSB YATIRIM AVANTAJLARI

Niğde OSB doluluk oranı
%0

DOLULUK
ORANI

Niğde OSB isdihdam Sayısı
0

İSDİHDAM
SAYISI

Niğde OSB Sanayi Parseli
0

SANAYİ
PARSELİ

Niğde OSB Katılımcı Firma
2

KATILIMCI
FİRMA

OSB'de Yatırım Yapmanın Avantajları

Niğde Organize Sanayi Bölgesi, Niğde - Bor Karayolu’nun 7.km’sindedir. Niğde konum itibariyle Nevşehir Kapadokya Hava Limanı’na 110 km, Kayseri Hava Limanı’na 135 km, Mersin Limanı’na 180 km, E–90 Karayolu’na 40 km, Kemerhisar – Pozantı Otoyolu’na 10 km, demir yoluna 7 km mesafededir. Niğde - Nevşehir, Niğde - Kayseri yolları duble yol, Niğde - Mersin Karayolu otoyoldur. Niğde - Ankara Otoyolu'nun yapımı devam etmektedir. Bu nedenle ulaşım problemi yaşanmamaktadır.

Kuruluş tarihi 1985 olduğu için, zamanla birlikte sorunlarının çoğu aşılmış olan bir OSB’de yatırım yapmanın avantajları:

2003 yılında yapılan İlk Genel Kurul Toplantısı’nda Niğde OSB Müteşebbis Heyeti’nin görevi sona ermiş ve Niğde OSB sanayicilerin yönetimine geçmiştir. Sanayici sorunlarını kendisi de yaşayan yönetim kurulu bölge sanayicilerine hizmet vermektedir.

Bölgesel ve sektörel teşvik programında 5. Bölge olarak yer alan Niğde ve Niğde OSB’de; yatırımcılar bu programda yer alan KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Yatırım Yeri Tahsisi, Faiz Desteği’nden yararlanabilmektedir. Niğde OSB’de Vergi İndirimi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği’nde 6. bölge teşvikleri uygulanmaktadır. Aynı program çerçevesinde “Stratejik Yatırımlar” ile “Öncelikli Ürün Listesindeki Ürünler” de desteklenmektedir. Ayrıca; 1 inci ve 2 nci bölgelerde bazı sektörlerde faaliyette bulunan işletmelere ait makine ve teçhizatın, işletmenin kendisi veya farklı bir işletme tarafından 31/12/2020 tarihine kadar Niğde’ye taşınması suretiyle yapılan yatırımlar, asgari yüz kişi istihdam sağlanması koşuluyla, sigorta primi işveren hissesi desteği, sigorta primi ve gelir vergisi stopajı desteğinden dört yıl süreyle yararlanmaktadır.

Enerji Nakil Hattı ve Bölge İçi Elektrik Şebekesi 1990, Bölge içi yollar, içme ve kullanma suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesi 1992, İdare Binası, Kreş, Çıraklık Eğitim Merkezi, Çarşı Grubu, Sağlık Merkezi, Yemek Fabrikası - Kafeterya Tesisi ve Isı Merkezi’nden oluşan Sosyal Tesisler 1995 yılından beri sanayicilere hizmet vermektedir.

Niğde OSB Yemek Fabrikası - Kafeterya Binası özel bir şirket tarafından işletilerek sanayicilere, diğer kurum ve kuruluşlara hazır yemek hizmeti vermektedir. Ayrıca bölge içerisinde sanayicilere hizmet veren iki yemek fabrikası daha bulunmaktadır.

Bölge’de yer alan Kreş Binası; Emniyet Müdürlüğü tarafından kullanılmaktadır. Bölge’nin güvenliği Polis Karakolu, asayiş noktası ve özel güvenlik şirketi tarafından sağlanmaktadır.

Sanayicilerimizin hızlı ve sürekli hizmet alabilmesi için; Çıraklık Eğitim Merkezi Binası KOSGEB Niğde Hizmet Merkezi Müdürlüğü’ne, Sağlık Merkezi Binası Niğde Gümrük Müdürlüğü’ne 10 yıl süre ile tahsis edilmiştir. Bu kurumlar hizmet vermektedir.

2018 yılında telekomünikasyon altyapısı fiber optiğe dönüştürülmüştür. Bu yatırım için Türk Telekom ile İş Birliği Protokolü imzalanmış, diğer OSB’ler yatırımın bedelini ödeyerek bu altyapıya kavuşurken, bölgemiz yaklaşık 1 milyon TL bedelli bu yatırım için hiçbir bedel ödemeden kavuşmuştur.

Çarşı Grubu içerisinde Türk Telekom Niğde OSB santrali ve sanayicilerimize hizmet veren bir iş sağlığı ve güvenliği şirketi ve gümrük bürosu yer almaktadır.

Niğde OSB Atık Su Arıtma Tesisi 2009 yılından beri deşarj izin belgeli olarak aralıksız faaliyet göstermektedir. Avrupa Birliği standartlarında çıkış suyu elde edilmektedir.

2.000 m³/ gün kapasiteli bu tesise ilave olarak yapılan 2.000 m³/gün kapasiteli 2. etap tesis 2015 yılında faaliyete başlamıştır. 12.08.2016 tarihinde tesisin Çevre İzni alınmıştır. Yatırım için Ahiler Kalkınma Ajansı’ndan 513.000,00 TL karşılıksız destek sağlanmıştır.

Sanayicilerimizin enerji maliyetlerini daha da azaltmak, daha kaliteli elektrik temin etmek, yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmak ve gelir elde etmek için; Niğde OSB sınırları içerisinde yatırım maliyeti 6 milyon USD olan ilk etabı 5 MW (AC) üretim kapasiteli güneş enerji santrali kurulmuş, 10 Kasım 2017 tarihinde üretime başlamıştır.

Bölge arazisi içerisinde yer alan TEİAŞ İndirici Merkezi’ne bağlı olarak elektrik kullanan Niğde OSB'de 1 Haziran 2013'den bu yana %11-20 oranında indirim söz konusudur. Özel tedarikçi ile imzalanan elektrik alım sözleşmeleri sonucunda bu indirime ilave olarak avantaj da sağlanmaktadır.

Bölge içi elektrik şebekesinde her sanayi parseline OG/AG enerji bağlantı noktası tesis edilmiştir.

Sanayicilere 2020 yılında 1,50 TL/m³ + KDV fiyat üzerinden kesintisiz kullanma suyu hizmeti verilmektedir. Sanayicilerin kendi elde ettikleri sudan bedel alınmamaktadır. Tesislerin su şebekesine bağlanabilmeleri için her parselin kenarında bağlantı tesisatı mevcuttur.

Niğde ve Bor İlçesi’ni besleyen doğalgaz ana istasyonu (RMS-A) Bölge içerisindedir. 2015 yılı itibariyle Bölge’nin doğalgaz yatırımı tamamlanmış olup, bütün parsellerin doğalgaz bağlantıları hazırlanmıştır.

Doğalgaz dağıtımı Niğde OSB tarafından yapıldığı için dağıtım, katılım ve abonelik bedeli alınmamaktadır.

2014 yılında itfaiye binası tesis edilmiş olup, 2 adet itfaiye aracı, lojistik destek araç ve malzemeleri ile hizmet vermektedir. Niğde Belediyesi ile birlikte işletilen Niğde OSB İtfaiye Ünitesi Ağustos 2014’den itibaren OSB’nin ve OSB’ye komşu alanların hizmetine sunulmuştur.

Bölge içerisinde AVM, akaryakıt istasyonu, sigorta şirketi ve restaurant bulunmaktadır.

Niğde’de yan sanayi ve lojistik destek (ulaşım, nakliye, servis vb.) imkanları geniş ve sorunsuzdur.

Niğde deprem riski düşük iller arasında olduğu için yatırım maliyetleri düşük olmaktadır. Niğde OSB çok düşük eğimli dağ eteklerinde yerleşik olduğu için zemin emniyetli taşıma gücü 3.00 kg/cm²’dir. Bu da yatırım maliyetlerini düşürmekte, titreşim ve sarsıntıdan kaynaklanan sorunların yaşanmamasını sağlamaktadır.

Çevre düzenlemesi ve temizlik çalışmaları hızla devam eden OSB’de, bugüne kadar 80.000’i aşkın çam fidanı ve diğer ağaç türleri dikilmiştir. 11 Milyon fidan kampanyasına 4.000 fidan ile destek verilmiştir.

2018 yılında Sıfır Atık Yönetimi oluşturulmuş, atık depolama alanı tesis edilmiştir.

Bölge arazisi içerisinde Faik Şahenk Anadolu Teknik Meslek Lisesi, bölge çevresinde Anadolu Tekstil Meslek Lisesi, Anadolu Lisesi, Niğde Spor Lisesi, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Bölge’ye 7 km uzaklıkta iki endüstri meslek lisesi ve teknik lise mevcuttur. 800 m uzaklıkta ilkokul, ortaokul ve lise, 1 km uzaklıkta ilkokul, ortaokul ve ana okulları vardır.

Kampus alanı bölge arazisi karşısında yer alan Niğde Üniversitesi’nin bünyesinde bulunan fakülte ve meslek yüksekokullarında eğitim alan ve alanlarında başarılı olan öğrenciler ve meslek lisesi mezunları sayesinde kalifiye eleman sorunu yaşanmamaktadır.

2018 ve 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da arsa satış fiyatları parselin konumu ve özelliklerine göre alt yapısız parseller için 30,00 TL/m² - 50,00 TL/m², alt yapılı parseller için 50,00 TL/m² - 80,00 TL/m² arasında değişmektedir. Aylık 24 eşit taksit, 6’şar ay arayla 4 eşit taksit ve yatırımcının talebi halinde tamamı defaten tahsil edilebilmektedir.

Niğde OSB’de yatırımlar tamamlanmış olduğu için çok düşük yönetim aidatı alınmaktadır. 2020 yılında 0,40 TL/m²/yıl (Kırk Kuruş/m²) olarak belirlenmiştir. Metrekare bazında yıllık olarak belirlenen bu bedel 6 eşit taksitte 6 ayda tahsil edilmektedir. Yani taksit miktarı 6,6 Kuruş/m²/ay olup 6 ay hiç aidat ödenmemektedir.

Yasal muafiyet ve indirimler yanında Niğde OSB Yönetim Kurulu ve Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan resmi yazı ve belgeler, izin - ruhsat işlemleri (yapı ruhsatı, yapı kullanma izni, işyeri açma izni) ve diğer hizmetler için sanayicilerden hiçbir harç ve bedel alınmamaktadır.

Mevzuat gereği Niğde Belediyesi ve İl Özel İdaresine aktarılacak olan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı harcı sadece kapalı alanlar için 0,20 TL/ m² olarak belirlenmiştir.

Niğde OSB’nin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı başta olmak üzere hiçbir kamu ve özel kuruluşa, bankalara kredi borcu olmadığı için; girişimcilere ipoteksiz ve şerhsiz arsa tahsis edilmektedir.

Tek durak ofis olarak hizmet veren Niğde OSB ve Bölge Yönetimi tarafından yatırım yapan ve yapacak olan bütün girişimcilere gereken kolaylıklar sağlanmaktadır.

NİĞDE OSB

Eğitim düzeyi yüksek, asayiş sorunu olmayan, yaşam şartları kolay
ve ekonomik olan Niğde, yakın gelecekte başta sanayii olmak üzere,
üniversitesi, turizmi ve tarımı ile
Turkiye'nin önde gelen illeri arasına girmeye adaydır.

Yönetim Kurulu Başkanı - Mustafa ALTUNBAŞ